Lékárna.cz

Co je to kolagen a jeho význam pro tělo

Kolagen je přirozeným stavebním kamenem našeho těla, který hraje klíčovou roli pro udržení zdravých kloubů, krásné pleti a mladistvého vzhledu. Tento přírodní protein nejen že pomáhá regenerovat pokožku, ale také posiluje klouby a zajišťuje aktivní a zdravý život po mnoho let. V našem článku se dozvíte, proč je kolagen nezbytným prvkem péče o tělo, a to nejen pro ženy, které chtějí zpomalit projevy stárnutí.

Co je to kolagen a jeho význam pro tělo
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je to kolagen?

Kolagen je zásadní stavební jednotka každého živočicha, v rostlinách ho nenajdeme. Jde o nerozpustnou bílkovinu, která se vyskytuje převážně ve vazivech, chrupavkách a kloubech. Až do dvaceti let ho máme v těle tak akorát, proto máme vypnutou kůži na tvářích, netřepí se nám vlasy, nelámou nehty a nebolí nás klouby. Postupně ale přirozená výroba kolagenu v lidském těle klesá a je potřeba se po něm poohlížet jinde. Tělo ho může získat stravou nebo doplňky stravy v různých formách (tablety, tekutý kolagen nebo v prášku). Pleti ho můžeme dodat v podobě různých kosmetických přípravků.

Typy kolagenu a jeho účinky

Existuje celá řada typů kolagenu, nejdůležitější je kolagen typu I, II, III, IV, a V.

Nejrozšířenější je typ I, představuje 90 % kolagenu v organizmech, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II se vyskytuje v chrupavkách a typ V tvoří cévní stěny.

Kolagen v těle vzniká přirozeně z aminokyselin za účasti vitamínu C (kyseliny askorbové). Proto je vhodné v případě, že užíváme doplňky stravy na bázi kolagenu nebo želatiny, zvýšit příjem i vitamínu C.

Rozdíl mezi kolagenem a želatinou

Želatina je bílkovina živočišného původu, která se vyrábí z hovězích, vepřových, kuřecích nebo rybích kůží a kostí. Pro své vlastnosti se používá v různých odvětvích včetně potravinářského, kosmetického a farmaceutického průmyslu. Želatina je zdrojem kolagenu, který tvoří základ našich chrupavek, šlach, cév a je součástí i zubů a kostí

Kolagen v potravinách

Tímto odstavcem asi nepotěšíme vegetariány ani vegany. Jak už bylo zmíněno, kolagen nejde do těla vpravit rostlinou stravou. Potraviny rostlinného původu jen pomáhají produkovat více kolagenu v těle, takže ve chvíli, kdy ho tělo nevytváří dostatek, příliš nepomohou. Mezi potraviny stimulující produkci kolagenu patří sója, červené ovoce, olivy, různá semínka, fazole, zelí, nebo avokádo.

Protože se přírodní kolagen nachází nejvíce v kostech, nejlepší možností jsou např. masové vývary od kosti v podobě polévek. Druhou možností, která naopak potěší všechny milovníky gumových medvídků, je želatina, která se získává vařením hovězích a vepřových šlach a kostí a právě medvídci ji obsahují.

Další zdroje čistého kolagenu

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které pomáhají vašemu tělu ve vlastní tvorbě kolagenu. Jde především o masokostní vývary, kuřecí maso, ryby a mořské plody, vaječné bílky jako zdroje potřebných aminokyselin. Citrusy a bobulovité ovoce jako zdroj vitamínu C. Fazole jako zdroj bílkovin a ořechy a semínka jako zdroje zinku, potřebného k syntéze kolagenu. 

Kolagen v kosmetickém a wellness průmyslu

Kolagen se stal velmi populární přísadou, která je volně dostupná. Najdeme ho tak v mnoha kosmetických přípravcích, od šampónu počínaje, krémem na vrásky konče. V posledních letech po kolagenu sahají i výrobci doplňků stravy a nejčastěji jde o gelové kapsle. Koupit si ho můžete i ve formě prášku, který si můžete zamíchat do jídla či do ranního smoothie nápoje. Dostupné jsou také jeho kombinace s kyselinou hyaluronovou, která na sebe váže vodu a podporuje vypnutí pleti.

Nejčastěji se zde využívá kolagen z vepřového a hovězího masa. Tento typ kolagenu ale postupně ustupuje do pozadí, protože vědci objevili nový, takzvaný mořský kolagen.

Mořský kolagen na pleť a na klouby

Populární novinkou na trhu je takzvaný mořský kolagen, který produkují ryby a lidské tělo ho vstřebává zhruba 1,5krát efektivněji než vepřový nebo hovězí. Navíc je údajně bezpečnější, protože neobsahuje žádné alergeny a není toxický. Nejčastěji se využívá v kosmetice v podobě krémů a jako doplněk stravy v podobě kapslí.

Hydrolyzovaný mořský kolagen

Jde o bioaktivní kolagen, který se získává hydrolýzou, tj. specifickou rozkladnou reakcí, která probíhá šetrným způsobem a umožňuje tak získat kvalitní a čistý kolagen a uchovat tak jeho biologické hodnoty. Takto připravený kolagen se nazývá také živý či biologicky aktivní kolagen. Tato hydrolyzovaná bioaktivní forma kolagenu je v současnosti velmi oblíbená.

Veganský kolagen

Kosmetický průmysl nabízí i nezvířecí alternativu, ale zatím pouze ve formě produktů, které se nanáší na pleť. 

Kolagenové injekce

Možná vás teď jako první napadne, že injekce kolagenu budou dominovat estetické medicíně, ale to byste se spletli.  Injekce pomáhají především lidem s problémy s klouby a kostmi. Injekční podání zaručuje, že kolagen doputuje přesně tam kam má, a navíc ještě pomáhá se stimulací jeho přirozené výroby v těle. Podle lékařů jde o léčbu bolesti bez rizika lékových interakcí a bez zásadních nežádoucích účinků. O možnostech léčby kolagenovými injekcemi se poraďte se svým lékařem.

Věděli jste, že ...

...přemíra sacharidů a předně rafinovaných cukrů vede k tvorbě zánětu a může ničit náš vlastní kolagen?

...aminokyselina kolagenu profyl-hydroxyprolin, jemné vlákno struktury kolagenu, napomáhá k vlastní syntéze kyseliny hyaluronové? Ta chrání  před předčasným stárnutím nejen pleť, ale i kůže, vazů, kloubů a cév. 

Jak užívat kolagen

Dávkování kolagenu závisí na mnoha proměnných. Důležitá je především indikace užívání a forma přípravku. V souvislosti s frekvencí a užíváním ráno/večer se vždy řiďte pokyny výrobce, které naleznete v příbalovém letáku.

Dá se kolagenem předávkovat?

Kolagen je pro naše tělo přirozená bílkovina – předávkování je proto velmi nepravděpodobné. Každá bílkovina je tvořena dlouhým řetězcem aminokyselin. Máme-li v těle přebytek kolagenu, nastartují se procesy, které jej rozštěpí na jednotlivé aminokyseliny. Ty jsou následně použity pro jiné účely včetně tvorby nových bílkovin, které aktuálně naše tělo potřebuje nejvíce.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Doplňky stravy na klouby a kosti Doplňky stravy a vitamíny

Přečtěte si také

Botulotoxin je jeden z nejnebezpečnějších jedů, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Tento toxin je zodpovědný za závažné onemocnění známé jako botulismus, které může mít fatální následky.…

více

Povodně mohou mít devastující dopady na domácnosti, infrastrukturu a zdraví obyvatel. V září 2024 se Česká republika potýká s rozsáhlými povodněmi, které přinášejí nejen materiální škody, ale i…

více

Omikron, delta, pirola či eris - to vše jsou varianty covid-19. Jaké jsou příznaky, jaká je inkubační doba a jak mírnit jejich průběh, se dozvíte v našem článku.

více

Opičí neštovice (označovány také jako mpox nebo mpx) jsou infekční onemocnění způsobené virem, který je příbuzný s virem pravých neštovic. Poprvé byl virus izolován v roce 1958 u laboratorních opic,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.